Spinninguje


Czerwiec 18, 2018

Przynęty spinningowe i ich rodzaje

Wiemy czym jest spinning [TUTAJ] oraz jakie ryby dzięki tej metodzie możemy złowić [TUTAJ]. Teraz pora na przynęty, które warto mieć w swoim arsenale.

Zasadniczo trzeba wyjść od stwierdzenia, że w spinningu wykorzystujemy sztuczne przynęty. Nie ma w nich ani grama biologii. Podzielić je możemy też na trzy kategorie:

  • gumowe
  • metalowe
  • drewniane

Każdy z tych materiałów obrabiany jest tak, aby odwzorować wygląd ryby, ich zachowanie i aby możliwie jak najbardziej zaciekawić drapieżnika i skusić do ataku. Jest to pewne oszustwo, bo szczupak czy sandacz skusi się na obiadek, a tu rozczarowanie.

Przynęty gumowe

Rippery

Ripper

Swoim kształtem najbardziej przypominają prawdziwą rybę. Spotyka się je w różnych wielkościach – od 3 centymetrowych aż po 20 centymetrowe. Przynęty te charakteryzują się pracą całego korpusu, co jeszcze bardziej nadaje im cech prawdziwych ryb. Przeróżne warianty kolorystyczne dodają dodatkowej atrakcyjności. Perłowe rippery to doskonała broń na sandacza. Również szczupak ochoczo rzuca się na ten rodzaj przynęty.

Twistery

twistery

Przynęty, których największą bronią jest ogon. Podczas prowadzenia pracuje on bardzo szybko, obracając się wokół własnej osi. Występują również warianty z dwoma ogonkami. Wyglądem znacząco odbiega od jakiejkolwiek ryby. Prędzej przypomina robaka. Są to świetne przynęty na okonie, szczególnie niewielkich rozmiarów twistery. Gdy mamy czerwonego twistera, nasze szanse na złapanie „pasiaka” znacznie wzrastają.

Przynęty metalowe

Wahadłówki

wahadłówki

Ciężkie kawałki blachy, wyprofilowane tak, aby nieznacznie przypominać wyglądem rybę. W tej przynęcie nie jest jednak ważny wygląd, a praca w wodzie, przypominająca ruch wahadła. Podczas prowadzenia przynęty produkuje ona rozchodzenie się drgań w wodzie, zwabiając potencjalnego drapieżnika. Jest to bardzo skuteczna przynęta na szczupaki lub sumy.

Obrotówki

obrotówki

Jak sama nazwa wskazuje, te przynęty obracają się. Budowa jest prosta. Kawałek cienkiej blachy przytwierdzony do druciku, będącego osią całej przynęty. Podczas prowadzenia, blaszka szybko się obraca wokół osi, rozsyłając po wodzie drgania. Przynęty te świetnie sprawdzają się podczas połowu okoni.

Pilkery

pilkery

Są to przynęty stosowane w spinningu morskim. Można powiedzieć, że to połączenie wahadłówki z woblerem, z tą różnicą, że pilkery są znacznie większe. Spotyka się nawet kilogramowe przynęty.

Przynęty drewniane

Woblery

woblery

Przynęty wykonane najczęściej z drewna balsy. Spośród wszystkich przynęt najbardziej odwzorowują wygląd ryb. Skala wzorów, wielkości i kolorów jest niezliczona. Ważną częścią tych przynęt jest ster, czyli kawałek tworzywa sztucznego (pleksa) przytwierdzony w przedniej części woblera. Można powiedzieć, że jest to „język”. Ster odpowiada za odpowiednią pracę woblera.

Poppery

poppery

W zasadzie jedyne, co można rzec o tej przynęcie, że jest to wobler bez stera, za to z mocno spłaszczonym lub wklęsłym przodem. Takie rozwiązanie sprawia, że popper nie zanurza się w wodzie, pracując na samej powierzchni akwenu. Powoduje on spore zamieszanie w wodzie, zwabiając zaciekawione drapieżniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *